Flat met stip.
Van onze redactie, Ans Pieper
Op mijn ommetjes zag ik ze al vele malen: een grote stip op de kopse kant van de Pharus.
Het is een van de Era-flats in Peldersveld, op rij: de Brandaris, Pharus, Perim en de Noordwachter.
Een oranje stip op een blauwe achtergrond? Totdat ik mij realiseerde dat het een vuurtorenlicht verbeeldt. De flats zijn namelijk vernoemd naar vuurtorens. De Pharus in Alexandrië wordt zelfs beschouwd als een van de zeven wereldwonderen.
In 2001 is de flat opgeknapt.
Kunstenares Irene Wolfferts* liet zich inspireren door de naam en de functie van de vuurtoren.
Zeelieden konden de weg over het water vinden bij het licht van een vuurtoren, de zon, de maan en de sterren. Visueel zijn dat bollen die ze heeft vertaald naar het platte vlak, cirkels.
Stralend geel en oranje op de galerijen symboliseren de zon, blauw aan de kant van de Watering, de maan. En als bekroning bovenop de flat een grote stip… zon en maan.
Dat de stip op het dak zijn werking doet blijkt wel: vanaf mijn flat in de Kleurenbuurt zie ik hem duidelijk. Als oriëntatiepunt.
Bron: *www.ontwerpbureau Kunst & Kleur.
![]() |
![]() |